Yüz Yüze Sohbet


Yüz Yüze Sohbet

Yüz yüze Sohbet Nedir

Yüz Yüze Sohbet en etkili iletişim şekillerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Teknolojik ortam dediğimiz dijital ortamlarda insan ilişkileri e-posta, sesli mesaj, kısa mesaj, sms, facebook, twitter v.s. uzayan bir liste halinde gidiyor. Sanal ortamlarda iletişim kurmanın yolu budur. Fakat dijital ortamlarda kurulan iletişimler hiç bir zaman yüz yüze iletişimin yerini tutmaz. Çünkü önemli mevzular ele alınacağı zaman insanların yüzlerine bakmalı, gözlerinin içindeki anlamları iyice okumalıdır.

Yüz Yüze Sohbet İle Konular Daha İyi Anlatılır

Yüz yüze sohbetlerde hem bedensel dilinizi, hem de sesinizdeki vurguları, tonlamaları, yüzünüzdeki jest ve mimikleri karşı taraf bire bir göreceği için, anlatmak istediğiniz konuyu daha iyi anlatabilme şansına sahip olacaksınız. Bu nedenle karşınızdaki insanlar sizin ne demek istediğinizi, neler beklediğinizi daha iyi anlayacaklardır. İnsanları etkilemenin ve onlara isteklerini belirtmenin en etkili yolu yüz yüze sohbet etmektir.

Yüz Yüze Sohbetin Önemi

Canlı sohbet ortamı içerisinde muhataplarınızla aynı yerde bulunmanız sizin için artı bir puandır. İnsanların ilgisini çekecek, mesajlarınızı ve iletilerinizi daha kolay aktarabileceksiniz. Çünkü arada hiç bir dijital materyalin olmadığı bir sohbet şekli ile insanları istediğiniz kıvama getirebilir ve eksik hususların aradan kalkmasına yol açabilirsiniz.

Yüz Yüze Sohbet Sırasında Herkesi Gözlemlemek

Yüzyüze konuştuğunuz esnada, insanların bütün yüz hareketlerini, ifadelerini, beden dillerini canlı olarak fark edebilirsiniz. Ayrıca ses tonlarındaki düşmeleri ve yükselmeleri de beyninizde analiz edebilirsiniz. Bu sırada sorular yönelterek kimin ne düşündüğünü, ne söylemeye hazırlandığını az çok tahmin edebilirsiniz. Çünkü bir liderin veya işyeri patronunun emri altındaki şahıslarla bire bir görüşme yapması, net olarak fikirlerini onlara ifade etmesini sağlar. Bu durumda çalışanlar da liderin ne demek istediğini, beklentilerini ve odakladığı hedefleri daha iyi anlayabilirler. Karşılıklı istişarelerde herkes birbirini daha iyi tanıma şansına sahiptir.

Dijital materyaller her ne kadar çağımızda yoğun olarak kullanılsa da, insan ilişkilerini zedeleyen, bireyler arasındaki bağları kurutan en büyük düşmandır. Bu nedenle hiç bir cihaz ya da materyal birebir yapılan görüşmelerin yerini tutamaz.


Yazar: admin

Yayınlanma Tarihi: 18 Ocak 2021

Kategori: Sohbet Odaları

Görüntüleme: 95 Defa

Etiketler:

1 Yorumlar
Tufan

Cok guzel bir yer mükemmel insanlar ben cok beğendim :)

Bir cevap bırakın.