Online Sohbet Ortamı


Online Sohbet Ortamı

Online Sohbet Ortamı

Online chat ortamı veya çevrimiçi sohbet odası, sohbet sitelerini tanımlamak için kullanılan terimlerden bir kaçıdır. Bir sohbet sistemini hangi amaçlarla kullanacağınız önemlidir, sadece sohbet mi edeceksiniz, yoksa konferans veya seminer mi vereceksiniz. Bunları önce kafanızda toparlamanız lazımdır. Sohbetova.Net sitemiz de sizlerin anlık yapacağı online sohbetlere göre düzenlenmiş, çağın gerektirdiği tüm teknolojileri kullanmaktadır. Bütün cihazlara uyumlu şekilde basit ve hızlı bir arayüz kullanmaktayız. Eski chat sistemlerini düşündüğümüzde online sohbet etmek için  ikinci, hatta üçüncü yazılımları kullanır, java indirme veya eklentilerle uğraşıp dururduk. Teknolojik gelişmeler neticesinde artık sohbet sitesi içerisinde üçüncü taraf yazılımların kullanılması, kullanıcıyı adeta canından bezdiren kayıt ve form işlemleri tamamen sona ermiştir.

Online Sohbet Ortamı Nasıl Kullanılır?

Sohbetova.Net online sohbet ortamını kullanmak son derece basit ve işlevsel açıdan ferahtır. Metin tabanlı yazdığınız, yani adına yazılı chat dediğimiz olay burada devreye girmektedir. Yazdığınız yazılar bir şimşek hızında karşı taraf tarafından anlık görülmektedir. İster birebir sohbet edin, isterseniz global kanallarda toplu şekilde muhabbet edin, yazdığınız yazıları yüzlerce kişi görebilir. Online sohbet ortamına bağlanan her bir birey, mutlaka bir internet bağlantısına sahip olmalıdır. Sitemiz içerisindeki tüm odalar birbirinden ayrı yönetim şekline sahiptir ve her birinde farklı söyleşiler yapılabilir. Teknoloji o kadar gelişmiştir ki, bazı sohbet siteleri yazılı chat dönemini kapatarak görüntülü sohbet dediğimiz bir üst sınıfa atlamıştır.

Sohbet Sitelerinin Kuralları ve Çalışma Prensipleri Nelerdir?

Ülkemizde bulunan Sohbet odaları, genel olarak yetişkinlere yönelik hizmet vermektedir. Sohbetova.Net sitemiz de tamamen 18 yaş üstü kullanıcılara hitap etmektedir. Chat sitemiz içerisine kimin girip çıktığını gözümüzle göremediğimiz için insanların yaşını bilme gibi bir durumumuz da yoktur. Bizler sadece her fırsatta uyarıyor ve ikaz ediyoruz. Bu nedenle eğer yaşınız 18’den küçükse bir an önce sitemizi terk etmeniz sizin menfaatinedir. Her yerde olduğu gibi Chat sitelerinin de kendilerine has kural ve kaideleri vardır.

Bu kurallar genel olarak ya sitenin ana sayfası dediğimiz web kısmında, ya da MOTD dediğimiz İRC tabanlı sohbet sistemlerinde yer alır. Kurallar genelde uyarı amaçlı, siteye giren kullanıcıların kaba, aşağılayıcı bir dil kullanmaması, toplumun inandığı ve kabul ettiği değerlere saldırılmaması, nefret ve şiddet içeren paylaşımlardan kaçınılması, Anayasa ve diğer kanunlarca suç sayılan eylemlerde bulunulmaması ile alakalıdır.

Online Chat Yapma Kuralları ve Yasaklar

Online Sohbet ortamı içerisinde herkes kendi karakterini ve özünü yansıtacak nickler (rumuz) kullanmaya gayret eder. Bu rumuzları sürekli kullanmak isteyenler, site görevlilerinin yardımı ile şifreleyerek kendilerine ait olmasını garanti ederler. Şifresiz nickler ilk kayıt edenindir, bu nedenle başkasına ait şifreli bir nicki ısrarla kendisine istemek son derece ayıptır. Bazı adminler kullanıcının bu isteğini kıramayarak nicki droplayarak şifresini düşürmektedir. Bu da son derece yanlış bir harekettir, admin dahi olsa hiç kimse şifreli nicki başkasına vermeye yeltenmemelidir. Ayrıca chat siteleri içerisinde reklam yapmak, flood dediğimiz peş peşe yazılar göndermek, büyük karakterli yazılar yazmak yasaktır ve siteden atılmayı gerektirir.

Benzer Yazılarımıza Bakmak İster misiniz?


Yazar: admin

Yayınlanma Tarihi: 09 Ocak 2021

Kategori: Sohbet Odaları

Görüntüleme: 96 Defa

Etiketler:

Bir cevap bırakın.