Etkili Sohbetler


Etkili Sohbetler

Etkili Sohbetler ve Konuşma Sanatı

Etkili sohbetler esnasında doğru ve etkili anlatım yapabilmek için nefes almadan sürekli vır vır vır konuşmanız gerekmez. Etkili sohbetlerin altın anahtarı arada susabilmektir. Eğer arada susamıyorsan, karşı taraf konuşurken araya girmek için ataklar yapıyorsan senden bir halt olmaz. Ama sustuğunda da yüzündeki jestler ve mimikler çok önemli, yüz ifadenle her şeyi anlatabileceksin.

Etkili Sohbetler Esnasında Hareket Tarzları

Bazıları suratını ekşitir turşu bidonu gibi, bazıları ise vahşi batı kovboyları gibi puro ağzında, dudaklarının kenarından alaycı bir gülüş fırlatır. Güzel kardeşim etkili sohbetler esnasında veya verimli bir konu konuşurken bu tür hareketler yapma! Bazıları kahkaha atıyorum zannediyor ama aynı bir beygir gibi kişnemeye başlıyor.

Bunlar son derece ayıp hareketlerdir. İşte bu yüzden diyorum, jest ve mimiklerimizi olabildiğince minimize etmeliyiz. Bazı insanlarda sohbet esnasında size dürterler veya çimdik atarlar, veya boynunuzu sıkarlar. Yahu kardeşim böyle şeylere hiç gerek yok ki, hadi adamın boynunda bir yara olsa veya dürtmeye karşı tiki olsa, başlasa sövmeye senin gelmişini geçmişini diye ne yapacaksın o toplulukta? Bu yüzden sohbet esnasında sürekli orta yolu gözetmek, gülmelerde, konuşmalarda, susmalarda, el kol hareketlerinde kısacası her şeyde ölçülü olmak önemlidir.

Sohbet Esnasında Şaka Yapmak

Sohbet esnasında şakalar yapabilmek önemlidir. Fakat şaka derken el kol şakaları, enseye tokat, mabada parmak olayından bahsetmiyoruz. Yukarıda ne dedik el şakalarından uzak durun. Bir sohbetin mezesi komik ve eğlenceli olmaktan geçer. Yani herkesin anlayabileceği şakalar, espriler yapabiliyorsan sen o toplumun en gözde elemanlarından birisin. Ama kimsenin anlamayacağı aptalca şakalar yapar ve milletin o gerzek şakaya gülmesini beklemek daha büyük gerzekliktir.

Etkili Sohbetler Esnasında Fıkralar Anlatmak

Güzel bir sohbet ortamı, kahkahalar havada uçuşuyor, bazen insanlar pür dikkat seni dinliyor çok güzel. Fakat saçma sapan fıkralara, belden aşağı esprilere hiç girme güzel kardeşim. Aniden ortalık buz keser ve bir daha eski güzel ortamı toparlayamazsın. Sirk maymunu gibi hareket etme, insanlar senin anlattığın fıkraya değil, senin şempanze gibi hareketlerine gülmeye başlarlar, bu da senin sonunu getirir. Artık o mecliste herhangi bir ağırlığın kalmaz.

Chat Sitelerinde Etkili Sohbetler Yapılabilir mi?

Gerçek hayatta bile insanlar sizin muhabbetinizi çekemezken, chat siteleri içerisinde etkili sohbetler yapabileceğinizi mi zannediyorsunuz? Mümkün değil, çünkü sohbet sitelerinde insanlar sadece yazı dili ile anlaşmaya çalıştığı için, kimsenin kimse üzerinde bir etkisi olmaz. Orada herkes makara ve vakit geçirme derdindedir. O yüzden kendinizi kasmayın, efendim oysa ben çok iyi hazırlanmıştım, sohbetova.net sitesi içerisinde etkili bir chat yapacaktım. Vazgeç kardeşim, senin dediğin asma kabağı, ama burası soğuk bölge burada yetişmez. Bir başka makalede görüşmek üzere sevgili dostlar sağlıcakla kalınız.


Yazar: admin

Yayınlanma Tarihi: 12 Ocak 2021

Kategori: Sohbet Odaları

Görüntüleme: 95 Defa

Etiketler:

Bir cevap bırakın.