Erkeklerin Dünyası


Erkeklerin Dünyası

Erkeklerin Dünyası

Televizyonunuzu açın ve ilk izlediğiniz kişinin erkek olma ihtimali yaklaşık yüzde 90’dır. Yine de, erkeklerin dünyasına televizyonda baskın olarak yer verisle de, canlandırılan erkek türleri hakkında sık sık sorular sorulmaktadır. Günlük hayatımızda tanıdığımız erkeklerle nasıl ilişki kurarlar?

Çoğu zaman, çok farklı oldukları açıktır. Öncelikle, daha az gerçek, daha mükemmel ve daha öngörülebilirler. Başka bir deyişle, kalıplaşmışlardır.

Bir stereotip, dar ve sıklıkla yanlış varsayımlara dayanan bir kişi veya bir grup kişinin bir görüşü veya nitelendirilmesidir. Stereotipler, bir insanın gerçekte neye benzediğini fark etmeye zaman ayıramayan veya etmeyecek kişiler tarafından kullanılır. Oluşturmaları daha kolay olduğu için medyada özellikle yaygındır. İzleyiciler ve medya prodüksiyon personeli bunlara yanıt veriyor.

Stereotipler ve Erkeklerin Dünyası

Neredeyse tüm insan grupları klişelerden mustariptir ve erkekler de istisna değildir. Stereotipler güçlüdür çünkü erkeklerin neye benzemesi ve neye benzememesi gerektiğine dair beklentilerimizi etkiler. Zarar veriyorlar çünkü erkeklerin ne olabileceği ve ne yapabileceği konusundaki düşüncelerimizi daraltıyorlar. Kadınların ilişkilerde erkeklerden beklentilerini ve iş ortamında veya arkadaşlıklarda diğer erkeklerden erkeklerin beklentilerini etkiler. Medya stereotipleri ekstra etkiye sahiptir, çünkü bu varsayımlara dayanarak görüntüler yaratırlar ve erkeklerin nasıl davranmaları gerektiği ve erkekler olarak ne kadar başarılı oldukları konusundaki görüşlerini şekillendirmeye yardımcı olurlar.

Cinsel klişeleştirme erkeklerin dünyasının erken dönemlerinde başlar. Erkekler, aileden ve akranlarından bir erkek olmanın ne demek olduğunu öğrenirler. Onaylanmış davranışlar ve düşünce tarzları hakkındaki bu fikirler odaklanır ve medya mesajlarıyla desteklenir.

Örneğin cesaret, maceraperestlik, rasyonel düşünebilme, güçlü ve etkili olma, genellikle teşvik edilen “erkeksi” özelliklerdir. Aynı zamanda bağımsız düşünme ve inisiyatif alma yeteneği de var. Bu davranışları destekleyen medya resimleri arasında güçlü, sessiz Marlboro adamı ve genç erkeklere “olabildiğin kadar ol” diyen askeri reklamlar yer alıyor. (Öte yandan genç kadınlar, güzelliği ve cinsel çekiciliği sürdürmeye teşvik edilir.)

Aynı zamanda, erkeklerin dünyası, erkeklik dışı olarak algılanan birçok olumlu özelliğin peşinden gitme cesareti kırılır. Bunlar arasında korku, incinme, kafa karışıklığı veya çaresizlik dahil olmak üzere bir dizi duyguyu hissetme yeteneği bulunur. Bu duygular hakkında konuşmak bile erkekçe kabul edilir. Erkekler ayrıca kontrole ihtiyaç duymadan işbirliği içinde çalışmayı, cinsel olmayan bir şekilde sevmeyi, arkadaşlık kurmayı veya çatışmaları şiddet olmadan çözmeyi öğrenmeye teşvik edilmiyor.

Bu dar erkeksi standartlar, kendilerinden sapanlara karşı ayrımcılığa neden olabilir. Ama aynı zamanda erkeklerin de insan olarak tam potansiyellerine ulaşmalarını engelleyebilirler.

TV, erkek klişesini iki şekilde sürdürüyor. Anahtar “olumlu” karakter rollerine sahip erkekler, çoğunlukla sınırlı bir dizi erkek özellikleriyle tasvir edilir. “Daha az erkeksi” özellikler genellikle destekleyici karakterler tarafından, ana karakterin kişiliğindeki kusurlar olarak veya bir mizah veya zorluk kaynağı olarak gösterilir.

Televizyon izlerken, televizyonun erkek karakterlere nasıl davrandığını, karakterlerle nasıl ilişki kurduğumuzu ve bu karakterizasyonların erkeklik ve kendi hayatlarımızda rol alan her yaştan gerçek erkekler hakkındaki fikirlerimizi nasıl etkilediğini ayarlamalıyız.

Erkekleri televizyonda izliyor ve onlardan farklı ve korkmuş hissediyor muyuz, yoksa onlarla gerçek insanlar olarak ilişki kuruyor, ilham alıyor ve onlardan öğreniyor muyuz? Farkında olan gözlemci bu tepkileri ayırt edebilir ve onlardan öğrenebilir.

Erkeklerin Dünyası Hakkında Tartışma soruları

Aşağıdaki soruları, erkeklerin TV’de nasıl tasvir edildiği ve bu görüntülerin sizin hayatınızdaki erkeklerle ilgili algılarınızı ve beklentilerinizi nasıl etkilediği hakkındaki tartışmanız için bir rehber olarak kullanın.

En sevdiğiniz dizilerden kaç tanesinde ana karakter, olay örgüsünün merkezi veya aksiyon olarak erkekler var? Erkeklerin toplumumuzda kadınlara ve çocuklara göre önemi hakkında ne tür mesajlar veriyorlar?
Erkeklerin TV’de oynadığı rollerden bazılarını listeleyin. “Gerçek” dünyadaki rolleriyle nasıl karşılaştırılırlar? Erkeklerin gerçekte nasıl davrandığına dair beklentilerinizi nasıl etkiliyorlar?


Yazar: admin

Yayınlanma Tarihi: 25 Ocak 2021

Kategori: Sohbet Odaları

Görüntüleme: 91 Defa

Etiketler:

Bir cevap bırakın.